Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to nl translation catalogue (1035 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
nl: De nummer 1 landkaarten plug-in voor WordPress

en: %1$s allows up to %2$s requests/domain/day and a maximum of %3$s requests/second without registration - just select "%4$s" as preferred geocoding provider in the according tab on the left to start using the service.
nl: %1$s staat tot %2$s verzoeken/domein/dag toe, en een maximum van %3$s verzoek/sec zonder registratie - selecteer alleen "%4$s" als gekozen "Geocode provider" in de betreffende tab links om met het gebruik van de service te beginnen.

en: %1$s is based on Leaflet.js maintained by Vladimir Agafonkin
nl: %1$s is gebaseerd op Leaflet.js beheerd door Vladimir Agafonkin

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped
nl: %1$s markeringen toegevoegd, %2$s markeringen bijgewerkt, %3$s markeringen overgeslagen

en: %1$s uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
nl: %1$s gebruikt pictogrammen uit de Kaartenpictogrammen collectie beheerd door Nicolas Mollet

en: (no name)
nl: (geen naam)

en: (no title)
nl: (geen titel)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
nl: <a href="%1$s">Vernieuw a.u.b. uw toegang tot updates en ondersteuning om uw plugin up-to-date en veilig te houden</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
nl: Een kaart met ID %1$s bestaat niet.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
nl: Een marker met ID %1$s bestaat niet.

en: API key missing
nl: API-sleutel ontbreekt

en: API key required
nl: API sleutel vereist

en: Access to updates and support valid until
nl: Toegang tot updates en ondersteuning is geldig tot

en: Action
nl: Handeling

en: Activate
nl: Activeer

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Map
nl: Voeg kaart toe

en: Add basemap
nl: Voeg basiskaart toe

en: Add close button
nl: Voeg sluiten-knop toe

en: Add filter
nl: Voeg filter toe

en: Add from GeoJSON
nl: Toevoegen van GeoJSON

en: Add map
nl: Voeg kaart toe

en: Add maps
nl: Voeg kaarten toe

en: Add marker
nl: marker toevoegen

en: Add markers
nl: Voeg marker toe

en: Add new layer
nl: Voeg een nieuwe laag toe

en: Add new map
nl: Voeg nieuwe kaart toe

en: Add new marker
nl: Voeg een nieuwe marker toe

en: Add or edit map
nl: Voeg toe of bewerk kaart

en: Add or edit marker
nl: Voeg toe of bewerk marker

en: Add overlay
nl: Voeg bedekking toe

en: Add popup to track
nl: Voeg pop-up toe aan spoor

en: Add/edit custom layer
nl: Aangepaste laag toevoegen / bewerken

en: Added shapes
nl: Toegevoegde vormen

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
nl: Een nieuwe vertaling toevoegen of een bestaande up-daten is heel gemakkelijk - bezoek alstublieft %s voor meer informatie!

en: Address
nl: Adres

en: Adds a map shortcode.
nl: Voegt een kaart shortcode toe

en: Admin area
nl: Admin gebied

en: Admin notices
nl: Administrator berichten

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Affiliate ID
nl: Partner ID

en: Affiliates
nl: Partners

en: Albanian
nl: Albanees

en: Algolia Places
nl: Algolia Plaatsen

en: All maps
nl: Alle kaarten

en: All markers
nl: Alle markers

en: All markers except from these maps
nl: Alle markers behalve van deze kaart

en: Allowed file types
nl: Toegestane bestandstypen

en: Also load shapes for added filters
nl: Laad ook vormen voor toegevoegde filters

en: Always
nl: Altijd

en: Amharic
nl: Amhaars

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
nl: Een API-sleutel is vereist als u Bing Maps wilt gebruiken. Ga naar %1$s voor meer informatie over het verkrijgen van een API-sleutel.

en: An installation of Maps Marker Pro %1$s was detected.
nl: Een installatie van Maps Marker Pro %1$s is gedetecteerd.

en: An older installation of Maps Marker Pro was detected.
nl: Een oudere installatie van Maps Marker Pro is gedetecteerd.

en: An unknown error has occured
nl: Er is een onbekende fout opgetreden

en: App Code
nl: App-code

en: App ID
nl: App-ID

en: App icon URL
nl: App icoon URL

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply settings to all maps
nl: Instellingen toepassen op alle kaarten

en: Apply settings to these maps
nl: Instellingen toepassen op deze kaarten

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Arabic (Saudi Arabia)
nl: Arabisch (Arabië)

en: Arcs
nl: Bogen

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
nl: Weet u zeker dat u de gekozen lagen wilt toepassen op de geselecteerde kaarten? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
nl: Weet u zeker dat u de gekozen instellingen op de geselecteerde kaarten wilt toepassen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
nl: Weet je zeker dat je de kaart met ID %1$s wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
nl: Weet je zeker dat je de marker met ID %1$s wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this marker?
nl: Weet je zeker dat je deze marker wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
nl: Weet u zeker dat u deze pictogrammen wilt vervangen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
nl: Weet je zeker dat je de instellingen wilt resetten naar hun standaardwaarden? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden!

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Armenian
nl: Armeens

en: Arrow
nl: Pijl

en: Ascending
nl: oplopend

en: Assamese
nl: Assamees

en: Assign all unassigned markers to a map
nl: Wijs alle niet-toegewezen markers toe aan een kaart

en: Assign markers
nl: Markeringen toewijzen

en: Assign markers to this map
nl: Markers toewijzen aan deze kaart

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
nl: Wijs de geselecteerde markeringen toe aan de kaart met ID %1$s

en: Assign to map
nl: Toewijzen aan kaart

en: Assigned to map
nl: Aan kaart toegekend

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
nl: Let op: als u de shortcode wijzigt nadat deze al op pagina's is ingesloten, moet de shortcode op deze pagina's handmatig worden gewijzigd. Anders worden deze kaarten niet weergegeven!

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
nl: Attributietekst om op de kaart te tonen wanneer de laag actief is

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
nl: Verifiëren voor Google Maps APIs Premium Pakket klanten

en: Authentication method
nl: Verificatiemethode

en: Auto
nl: Automatisch

en: Auto close
nl: Automatisch sluiten

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Automatic (use WordPress default)
nl: Automatisch (gebruik de WordPress standaard taal)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
nl: Automatisch (gebruik de taalinstelling van WordPress)

en: Automatic (use the browser language setting)
nl: Automatisch (gebruik de taalinstelling van de browser)

en: Available placeholders
nl: Beschikbare placeholders

en: Available providers
nl: Beschikbare leveranciers

en: Avoid highways
nl: Vermijd snelwegen

en: Avoid tolls
nl: Vermijd tolwegen

en: Azerbaijani (Latin)
nl: Azerbaidzjaans (Latijns)

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Backup and restore
nl: Backup en herstellen

en: Backup completed successfully
nl: Backup succesvol voltooid

en: Backup or restore database
nl: Backup of herstel database

en: Backup or restore settings
nl: Backup/Herstel instellingen

en: Backup, restore & reset
nl: Backup maken, herstellen en opnieuw instellen

en: Bangla (Bangladesh)
nl: Bengaals (Bangladesh)

en: Bangla (India)
nl: Bengaals (India)

en: Basemap
nl: Basiskaart

en: Basemaps
nl: Basiskaarten

en: Basque
nl: Baskisch

en: Batch update layers
nl: Batch-update lagen

en: Batch update map settings
nl: Batch-update kaartinstellingen

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
nl: Voordat u een nieuw supportticket indient, volg a.u.b. de instructies op %1$s voor een richtlijn over hoe u met de meest voorkomende problemen kunt omgaan.

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Below
nl: Beneden

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
nl: Hieronder staan uw huidige instellingen, gecodeerd in JSON. Gebruik kopiëren en plakken om een backup te maken of te herstellen.

en: Bengali
nl: Bengalees

en: Beta testing
nl: Beta testen

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
nl: Beta-testen is ingeschakeld - updates worden gedownload van het bèta-releasekanaal. Gebruik deze versies op eigen risico, omdat ze mogelijk onstabiel zijn en gebruik de <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> voor feedback.

en: Bevel
nl: Afschuining

en: Bicycle
nl: Fiets

en: Bing Maps (worldwide)
nl: Bing Maps (wereldwijd)

en: Bing Maps API key
nl: Bing Maps API sleutel

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bosnian (Latin)
nl: Bosnisch (Latijn)

en: Bottom
nl: Bodem

en: Bounce at zoom limits
nl: Terugkaatsen bij zoom limieten

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
nl: Premiejagers gezocht - verdien geld en licenties met het vinden van beveiligingslekken!

en: Box zoom
nl: Vak zoom

en: Breakpoint
nl: Breekpunt

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Burmese
nl: Birmaans

en: Butt
nl: Stoten

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Capabilities
nl: Vaardigheden

en: Car
nl: Auto

en: Catalan
nl: Catelaans

en: Catalan Spanish
nl: Catalaans (Spaans)

en: Center
nl: Centrum

en: Center on map
nl: Centreer op kaart

en: Central Curdish
nl: Centraal Koerdisch

en: Change
nl: Veranderen

en: Change icon
nl: Wijzig icon

en: Change marker icon
nl: Markerpictogram wijzigen

en: Change settings
nl: Instellingen veranderen

en: Changelog
nl: Wijzigingenlogboek

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
nl: Het wijzigingenlogboek kan niet worden geladen. Probeer het later opnieuw.

en: Changes the countries to search in. You can pass two letters country codes (%1$s).
nl: Wijzigt de landen om in te zoeken. U kunt tweeletterige landcodes (%1$s) doorgeven.

en: Changes the language of the results. You can pass IETF language tags (%1$s).
nl: Wijzigt de taal van de resultaten. U kunt IETF-taaltags doorgeven (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass two letters country codes (%1$s).
nl: Verandert de taal van de resultaten. U kunt tweeletterige landcodes (%1$s) doorgeven.

en: Check for updates
nl: Controleer op updates

en: Check migration
nl: Controleer migratie

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chinese (Simplified)
nl: Chinees (Vereenvoudigd)

en: Chinese (Traditional)
nl: Chinees (Traditioneel)

en: Chinese (simplified)
nl: Chinees  (eenvoudig)

en: Chinese (traditional)
nl: Chinees (traditioneel)

en: Choose
nl: Kies

en: Circle
nl: Cirkel

en: Click behavior in view
nl: Klikgedrag in beeld

en: Click behavior out of view
nl: Klikgedrag buiten beeld

en: Close
nl: Sluit

en: Clustering
nl: Groepering

en: Collapsed
nl: in elkaar geschoven

en: Collapsed height
nl: Ingeklapte hoogte

en: Collapsed on mobile
nl: Ingeklapt op mobiel

en: Collapsed width
nl: Ingeklapte breedte

en: Color
nl: Kleur

en: Columns
nl: Kolommen

en: Comma-separated list of layers to show
nl: Komma gescheiden lijst met lagen die moeten worden weergegeven

en: Comma-separated list of styles
nl: Komma gescheiden lijst met stijlen

en: Components
nl: onderdelen

en: Condensed
nl: Ingekort

en: Controls
nl: Bedieningselementen

en: Could not parse settings
nl: Kan instellingen niet verwerken

en: Could not retrieve file
nl: Kan bestand niet terugvinden.

en: Count
nl: Aantal

en: Countries
nl: landen

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Created by
nl: Gemaakt door

en: Created on
nl: Gemaakt op

en: Credentials missing or incomplete
nl: Referenties ontbreken of zijn onvolledig

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Crosshairs
nl: Kruisdraden

en: Culture parameter
nl: Cultuurparameter

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom layers
nl: Aangepaste lagen

en: Custom marker shadow URL
nl: Aangepaste marker schaduw URL

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Danish
nl: Deens

en: Dari
nl: Oostelijk Perzisch

en: Data by
nl: Gegevens van

en: Data migration
nl: Gegevensmigratie

en: Data migration completed successfully
nl: Gegevensmigratie succesvol afgerond

en: Database reset successfully
nl: Database reset succesvol

en: Default culture
nl: Standaard cultuur

en: Default geocoding provider
nl: Standaard geocoderingsprovider

en: Default language
nl: Standaard taal

en: Default order by
nl: Standaard volgorde op

en: Default sort order
nl: Standaard sorteervolgorde

en: Default sorting
nl: Standaard sortering

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
nl: Vertraging in milliseconden tussen tekeninvoer voordat een verzoek aan de geocoderingsprovider wordt verzonden.

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete map
nl: Verwijder kaart

en: Delete maps and assign markers to this map
nl: Verwijder kaarten en wijs markers toe aan deze kaart

en: Delete maps and unassign markers
nl: Kaarten verwijderen en markers opheffen

en: Delete marker
nl: Verwijder marker

en: Delete markers
nl: Verwijder markers

en: Delete other maps
nl: Verwijder andere kaarten

en: Delete other markers
nl: Verwijder andere markers

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
nl: Verwijder de geselecteerde kaarten en wijs al hun markers toe aan de kaart met ID %1$s

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
nl: De geselecteerde kaarten verwijderen en hun markeringen ongedaan maken?

en: Delete the selected markers?
nl: De geselecteerde markeringen verwijderen?

en: Descending
nl: aflopend

en: Description
nl: Beschijving

en: Detect retina
nl: Detecteer retina

en: Direction
nl: Richting

en: Directions
nl: Route

en: Directions provider
nl: Routeplanner

en: Disable at zoom
nl: Uitschakelen bij zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
nl: Als u deze optie uitschakelt, kunt u ongefilterde pop-ups weergeven en wordt alleen aanbevolen als speciale HTML-tags nodig zijn.

en: Distance
nl: Afstand

en: Distance is only available with location control
nl: Afstand is alleen beschikbaar bij locatieregeling

en: Distance precision
nl: Afstand precisie

en: Distance unit
nl: Afstand eenheid

en: Distance units
nl: Afstand eenheden

en: Distribute the license key to all subsites
nl: Distribueer de licentiesleutel naar alle subsites

en: Double click zoom
nl: Dubbel-klik zoom

en: Dragging
nl: Slepen

en: Draw
nl: Tekenen

en: Draw circle
nl: Teken cirkel

en: Draw marker
nl: Teken marker

en: Duplicate maps
nl: Dupliceer kaarten

en: Duplicate maps and assign the same markers
nl: Dupliceer kaarten en wijs dezelfde markers toe

en: Duplicate markers
nl: Dubbele markers

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
nl: Dupliceer de geselecteerde kaarten en wijs hun respectieve markers toe?

en: Duplicate the selected maps?
nl: De geselecteerde kaarten dupliceren?

en: Duplicate the selected markers?
nl: De geselecteerde markeringen dupliceren?

en: Duration
nl: Looptijd

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dutch (Netherlands)
nl: Nederlands (Nederland)

en: Edge buffer tiles
nl: Randbuffer tegels

en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit map
nl: Bewerk kaart

en: Edit marker
nl: Bewerk marker

en: Edit other maps
nl: Bewerk andere kaarten

en: Edit other markers
nl: Bewerk andere markers

en: Edit post
nl: Bewerk bericht

en: Elevation
nl: Hoogte

en: Elevation chart
nl: Hoogtekaart

en: Email
nl: E-mail

en: Embedded map - show in fullscreen mode
nl: Ingesloten kaart - weergeven in volledig scherm modus

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable / disable
nl: Inschakelen / uitschakelen

en: End
nl: Eind

en: End icon
nl: Eind icoontje

en: English
nl: Engels

en: English (Australian)
nl: Engels (Australië)

en: English (Great Britain)
nl: Engels (Verenigd Koninkrijk)

en: English (United Kingdom)
nl: Engels (Verenigd Koninkrijk)

en: English (United States)
nl: Engels (Verenigde Staten)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
nl: Voer hier uw partner ID in om de standaard MapsMarker.com-backlink op alle kaarten te vervangen met uw persoonlijke Partner link - op deze manier kunt u commissies ontvangen tot maximaal 50% van de verkoop van de pro-versie.

en: Error
nl: Fout

en: Error: The local key is invalid for this license.
nl: Fout: de lokale sleutel is niet geldig voor deze licentie.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
nl: Fout: Met de lokale licentiesleutel is geknoeid of is ongeldig.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
nl: Fout: De lokale licentie sleutel is niet geldig op deze locatie.

en: Error: This license has an invalid status.
nl: Fout: deze licentie heeft een ongeldige status.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
nl: Fout: Deze licentie is opgeschort. Dit gebeurt meestal als er iemand een tweede probeer-versie voor hetzelfde domein probeert te registreren. <a href="%1s" target="_blank">Klik alstublieft hier om een niet aflopende licentie te krijgen voor dit domein.</a>

en: Error: This license is pending review.
nl: Fout: Deze licentie is in afwachting van beoordeling.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
nl: Fout: Deze versie van de plugin is uitgebracht na uw download toegang verlopen is. Gelieve <a href="%1$s" target="_blank"> uw download-en support toegang te verlengen </a> of <a href="%2$s" target="_blank"> downgrade naar uw eerdere geldige versie </a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
nl: Fout: een nieuwe lokale licentiesleutel kon niet worden opgehaald. Kijk alstublieft hier %s voor meer informatie

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
nl: Fout: kaart kan niet worden geladen - een kaart met de ID %1$s bestaat niet. Neem a.u.b. contact op met de website eigenaar.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
nl: Fout: kaart kan niet worden geladen - een marker met de ID %1$s bestaat niet. Neem a.u.b. contact op met de website eigenaar.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
nl: Fout: kaart kan niet worden geladen - ongeldige shortcode. Neem a.u.b. contact op met de website eigenaar.

en: Error: map could not be loaded - invalid type. Please contact the site owner.
nl: Fout: kaart kan niet worden geladen - ongeldig type. Neem contact op met de site-eigenaar.

en: Estonian
nl: Estlands

en: Evenodd
nl: Even-oneven

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Example link for map with ID 1: %1$s
nl: Voorbeeldkoppeling voor kaart with ID 1: %1$s

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
nl: Voorbeeld-link naar kaart op volledig scherm met ID 1: %1$s

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
nl: Voorbeeldkoppelingen voor kaart met ID 1: %1$s, %2$s, %3$s

en: Exclude specific maps
nl: Specifieke markers uitsluiten

en: Exit fullscreen
nl: Verlaat het volledigscherm

en: Expanded
nl: Uitgebreid

en: Export as GeoJSON
nl: Exporteer als GeoJSON

en: Export as GeoRSS
nl: Exporteer als GeoRSS

en: Export as KML
nl: Exporteer als KML

en: Export completed successfully
nl: Export succesvol voltooid

en: Export endpoint
nl: Eindpunt exporteren

en: External URLs require an "allow origin" header
nl: Externe URL's vereisen een "oorsprong toestaan" header

en: Failed to send request
nl: Kan verzoek niet verzenden

en: Farsi
nl: Perzisch

en: Fastest
nl: Snelste

en: Fastest route
nl: snelste route

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
nl: De feed kon niet geladen worden, probeert u alstublieft later nog een keer of lees de laatste nieuwe blog post op %1$s.

en: File could not be parsed
nl: Bestand kan niet worden verwerkt

en: File could not be read
nl: Bestand kan niet worden gelezen

en: File could not be written
nl: Bestand kan niet worden geschreven

en: File missing
nl: Bestand ontbreekt

en: File not found
nl: Bestand niet gevonden

en: File type
nl: Bestandstype

en: Filename missing
nl: Bestandsnaam ontbreekt

en: Filipino
nl: Filipijns

en: Fill
nl: Vullen

en: Fill color
nl: Vulkleur

en: Fill opacity
nl: Vuldekking

en: Fill rule
nl: Vulregel

en: Filter mode
nl: Filter modus

en: Filter results by tags and values
nl: Filter resultaten op basis van tags en waarden

en: Filter to use
nl: Filteren voor gebruik

en: Filters control
nl: FIlterbesturing

en: Find a location
nl: Vind een locatie

en: Finnish
nl: Fins

en: First name
nl: Voornaam

en: Fit all markers
nl: lijst van alle markers

en: Fixed zoom level
nl: Vast zoom niveau

en: Follow @MapsMarker on Twitter
nl: Volg @MapsMarker op Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
nl: Volg MapsMarker op Facebook

en: Foot
nl: Te voet

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
nl: Ga naar %1$s voor een door de community beheerde lijst met aangepaste lagen en WMS-services.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
nl: Voor een vergelijking tussen geocodering providers bezoek s.v.p. %1$s.

en: For a detailed documentation, please visit %1$s.
nl: Ga naar %1$s voor gedetailleerde documentatie.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
nl: Voor een tutorial over het verkrijgen van een gratis LocationIQ Geocoding API key, ga naar %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
nl: Ga naar %1$s voor een handleiding over hoe u uw gratis MapQuest Geocoding API-sleutel kunt krijgen.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
nl: Ga naar %1$s voor een tutorial over het verkrijgen van een gratis TomTom Geocoding API-sleutel.

en: For full documentation and usage examples, please visit %1$s.
nl: Voor de volledige documentatie en voorbeelden van het gebruik kunt u terecht op %1$s.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
nl: Voor meer details over de exportfunctie en een handleiding over het converteren van het uitvoerbestand naar andere formaten, ga naar %1$s.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
nl: Voor meer details over de importfunctie, bestandsvereisten en een handleiding over hoe te converteren tussen formaten, ga naar %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
nl: Ga naar %1$s voor meer informatie over het partnerprogramma van Maps Marker en hoe u uw lidmaatschap ID kunt verkrijgen.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
nl: Voor gebruiksvoorwaarden, prijzen, gebruikslimieten en een handleiding over het registreren van een Google Geocoding API-sleutel bezoek dan %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
nl: Ga naar %1$s voor servicevoorwaarden, prijzen, gebruikslimieten en meer.

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude (e.g. 12.232,23.1). The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
nl: Eerst verplicht zoeken rond een specifieke breedte- of lengtegraad. De optie waarde moet opgegeven worden als een reeks: breedte, lengte zoals 12.232.23.1. Standaard is om in de omgeving van de gebruiker te zoeken, afgeleid van zijn IP adres (geoip).

en: Free trial license valid until
nl: Gratis proeflicentie geldig tot

en: French
nl: Frans

en: French (Canada)
nl: Frans (Canada)

en: French (France)
nl: Frans (Frankrijk)

en: Frontend
nl: Voorkant

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Fullscreen button
nl: Knop voor volledig scherm

en: Fullscreen endpoint
nl: Eindpunt op volledig scherm

en: GPX control
nl: GPX-besturing

en: GPX download button
nl: GPX download knop

en: Galician
nl: Galicisch

en: General
nl: Algemeen

en: Geo sitemap endpoint
nl: Geo sitemap eindpunt

en: GeoJSON button
nl: GeoJSON knop

en: GeoJSON export
nl: GeoJSON uitvoer

en: GeoRSS export
nl: GeoRSS uitvoer

en: GeoRss button
nl: GeoRSS knop

en: Geocoding
nl: Geocodering

en: Geocoding bounds
nl: Geocoderingsgrenzen

en: Geocoding error
nl: Geocoderingsfout

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
nl:  Geocodering is het proces van het overzetten van een beschrijving van een locatie - zoals een adres, naam of plaats - naar een locatie op het aardoppervlak.

en: Geocoding provider
nl: Geocode provider

en: Geocoding settings
nl: Geocoderingsinstellingen

en: Geolocation error
nl: Geolocatiefout

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: German (Germany)
nl: Duits (Duitsland)

en: Gesture handling
nl: Gebaren afhandeling

en: Get a non-expiring license key
nl: Verkrijg een niet-verlopende licentiesleutel

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
nl: Verkrijg een niet-verlopende licentiecode voor %1$s en activeer de onderstaande licentiecode.

en: Get directions
nl: Route berekenen

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
nl: Globaal in- of uitschakelen van de GeoJSON-, KML- en GeoRSS-exporteindpunten voor alle kaarten.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
nl: Globaal in- of uitschakelen van eindpunt op volledig scherm voor alle kaarten.

en: Globally enables or disables the geo sitemap endpoint %1$s
nl: Globale in- of uitschakelen van het geo sitemap eindpunt %1$s

en: Google Maps (worldwide)
nl: Google Maps (wereldwijd)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
nl: Google Maps APIs Premium Plan alleen voor klanten

en: Google Maps JavaScript API key
nl: Google Maps JavaScript API sleutel

en: Google styles
nl: Google stijlen

en: Gosmore instance to calculate the route
nl: Gosmore-instance om de route te berekenen

en: Greek
nl: Grieks

en: Grid lines color
nl: Kleur rasterlijnen

en: HERE Maps API key
nl: HERE Maps API-sleutel

en: HTML filter for popups
nl: HTML filter voor pop-ups

en: Hausa (Latin)
nl: Hausa (Latijn)

en: HeavyVehicle
nl: Zwaar Voertuig

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Height
nl: Hoogte

en: Height of the icons in pixels.
nl: Hoogte van de icoontjes in pixels.

en: Height of the shadow icon in pixels.
nl: Hoogte van het schaduw icoontje in pixels.

en: Help translate Maps Marker Pro
nl: Help mee Maps Marker Pro te vertalen

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
nl: Hier kunt u de back-endmogelijkheden voor elke gebruikersrol instellen. Beheerders hebben altijd alle mogelijkheden.

en: Hide changelog
nl: Verberg wijzigingslog

en: Hide minimap
nl: Verberg minikaart

en: Hourly
nl: Per Uur

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
nl: Hoe vaak de kaarten waarschijnlijk zullen veranderen. Deze waarde bevat algemene informatie voor zoekmachines en kunnen mogelijk niet precies correleren met hoe vaak die de pagina crawlen. Aanvullende informatie beschikbaar op %1$s.

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
nl: Ik heb de <a href="%1$s" target="_blank">Gebruiksvoorwaarden</a> en het <a href="%2$s" target="_blank">Privacybeleid</a> gelezen.

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icon
nl: Icoon

en: Icon anchor
nl: Icoon anker

en: Icon replaced successfully
nl: Pictogram is succesvol vervangen

en: Icon size
nl: Icoon afmeting

en: Icon to replace
nl: Te vervangen pictogram

en: Icons
nl: Iconen

en: If a popup text is set, it will appear here
nl: Als er een pop-uptekst is ingesteld, wordt deze hier weergegeven

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
nl: Indien leeggelaten, wordt "WordPress Adres (URL)" - %1$s - gebruikt.

en: If empty, the entire planet will be searched.
nl: Indien leeggelaten, wordt de hele planeet doorzocht.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
nl: Indien leeggelaten, wordt de taal gebruikt die is ingesteld in WordPress.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
nl: indien geactiveerd, zal een "Voeg kaart in" knop toegevoegd worden boven de TinyMCE editor op bericht en pagina edit schermen voor het gemakkelijk zoeken en invoegen van kaarten.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
nl: Indien ingeschakeld en de %1$s plug-in actief is, worden KML-koppelingen automatisch toegevoegd aan de sitemap.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
nl: Indien ingeschakeld en de %1$s plug-in actief is, wordt de geografische sitemap automatisch toegevoegd aan de sitemap-index.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
nl: Indien ingeschakeld, geef een vervolgkeuzemenu weer in de Wordpress-beheerdersbalk.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
nl: Plaatst een widget op het admin dashboard welke de laatste nieuwe markers en blog posten van mapsmarker.com laat zien.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
nl: Indien ingeschakeld, worden niet-ondersteunde codetags verwijderd uit pop-ups om te voorkomen dat schadelijke code wordt geïnjecteerd.

en: If set to automatic, the language set in WordPress will be used.
nl: Indien ingesteld op automatisch, wordt de taal gebruikt die is ingesteld in WordPress.

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
nl: Als de download niet automatisch start, <a href="%1$s">klik hier</a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
nl: Als de lijst is ingesteld op rechts of links en de breedte van de kaart lager dan deze waarde is, wordt de lijst in plaats daarvan onder de kaart weergegeven

en: If using the authenticated API, the API key to use.
nl: Als de authentificatie API wordt gebruikt, gebruik dan deze API sleutel.

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
nl: Als de authentificatie API wordt gebruikt, gebruik dan deze Applicatie ID.

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
nl: Als u klant bent van het Google Maps API's Premium Plant, wijzig dan bovenstaande authenticatiemethode in '%1$s' en vul de onderstaande gegevens in die u heeft ontvangen in de welkomst-e-mail van Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
nl: Als u problemen ondervindt met uw licentie, <a href="%1$s" target="_blank">open dan een supportticket</a>.

en: If you have any questions or experience issues, please use one of the following support channels.
nl: Als u vragen heeft of problemen ervaart, gebruik dan een van de volgende ondersteuningskanalen.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first.
nl: Als u uw bestaande kaarten naar deze versie wilt kopiëren, moet u de oude Maps Marker Pro-installatie eerst bijwerken naar versie %1$s.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first. For more information, please see the <a href="%2$s">data migration tool</a>.
nl: Als u uw bestaande kaarten naar deze versie wilt kopiëren, moet u de oude Maps Marker Pro-installatie eerst bijwerken naar versie %1$s. Raadpleeg het <a href="%2$s">hulpmiddel voor gegevensmigratie</a> voor meer informatie.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
nl: Als u Google Maps wilt gebruiken, moet u een persoonlijke Google Maps JavaScript API-sleutel registreren. Ga naar %1$s voor servicevoorwaarden, prijzen, gebruikslimieten en meer.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
nl: Als u HERE Maps wilt gebruiken, moet u een persoonlijk HERE-account aanmaken. Ga naar %1$s voor een handleiding, servicevoorwaarden, prijzen, gebruikslimieten en meer.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
nl: Als je TomTom Maps wilt gebruiken, moet je een persoonlijk TomTom-account aanmaken. Ga naar %1$s voor een tutorial, servicevoorwaarden, prijzen, gebruikslimieten en meer.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
nl: Indien u geen locatie indicatie wenst, stel dan de locatie op 0,0 en een straal van 20.000 km (20 duizend kilometers), om de hele wereld te bestrijken.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
nl: Als uw taal ontbreekt of nog niet volledig is, bent u van harte welkom om mee te helpen op het webgebaseerde vertaalplatform:

en: Image format
nl: Beeldformaat

en: Imperial
nl: Imperiaal

en: Imperial (metric)
nl: Imperiaal (Metrisch)

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
nl: Belangrijk: na het kopen van een licentie vernieuwing en om uw order te voltooien dient u op de update knop te klikken naast de licentie sleutel .

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
nl: Bij problemen kunt u altijd <a href="%1$s">de plug-in instellingen opnieuw instellen</a>.

en: Inactive (API key required)
nl: Niet aktief (API sleutel vereist)

en: Include specific maps
nl: Neem specifieke kaarten op

en: Indicator line color
nl: Indicator lijnkleur

en: Indicator line width
nl: Indicator lijnbreedte

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Inertia
nl: Traagheid

en: Inertia deceleration
nl: Traagheid vertraging

en: Inertia max speed
nl: Traagheid maximale snelheid

en: Initial view
nl: Eerste weergave

en: Insert map
nl: Kaart invoegen

en: Installation finished - you can now start creating maps!
nl: Installatie voltooid - u kunt nu beginnen met het maken van kaarten!

en: Integration
nl: Integratie

en: Interaction
nl: Interactie

en: Interface language
nl: Interfacetaal

en: Invalid GeoJSON
nl: Ongeldige GeoJSON

en: Invalid JSON
nl: Ongeldige JSON

en: Invalid URL
nl: Ongeldige URL

en: Invalid filename
nl: Ongeldige bestandsnaam

en: Invalid format
nl: Ongeldig formaat

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
nl: Ongeldige licentiesleutel. De licentiesleutel moet beginnen met %1$s

en: Invalid map ID
nl: Onjuiste kaart ID

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
nl: Omgekeerde Y-as nummering voor tegels

en: Irish
nl: Iers

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italian (Italy)
nl: Italiaans (Italië)

en: Japanese
nl: Japans

en: Jump to marker
nl: Spring naar marker

en: KML button
nl: KML knop

en: KML export
nl: KML uitvoer

en: Kazakh
nl: Kazachstaans

en: Keep current zoom level
nl: Behoud huidig zoom niveau

en: Keyboard navigation
nl: Toetsenbord navigatie

en: Keyboard pan delta
nl: Toetsenbord pan delta

en: Kiswahili
nl: Swahili

en: Knowledge base
nl: Kenniscentrum

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kyrgyz
nl: Kirgizisch

en: Language
nl: Taal

en: Last name
nl: Achternaam

en: Latest available version:
nl: Laatst beschikbare versie:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
nl: Laatste nieuwe blogpost van www.mapsmarker.com

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Latvian
nl: Lets

en: Layers
nl: Lagen

en: Layers control
nl: Laagcontrole

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
nl: Laat de API-sleutel leeg als u zich wilt authenticeren met behulp van App ID en App Code.

en: Left
nl: Links

en: Legacy authentication
nl: Legacy-authenticatie

en: Libraries, services and images
nl: Bibliotheken, services en afbeeldingen

en: License
nl: Licentie

en: License Key
nl: Licentiesleutel

en: License key missing
nl: Licentiesleutel ontbreekt

en: License registered to
nl: Licentie geregistreerd op naam van

en: License settings
nl: Licentie instellingen

en: Line cap
nl: Lijndop

en: Line color
nl: Lijnkleur

en: Line join
nl: Lijnverbinding

en: Line width
nl: Lijnbreedte

en: List
nl: Lijst

en: List action
nl: Toon actie

en: List all maps
nl: Toon alle kaarten

en: List all markers
nl: Toon alle markers

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Loading changelog, please wait ...
nl: Bezig met laden van changelog, even geduld a.u.b. ...

en: Locate button
nl: Locatie knop

en: Location
nl: Locatie

en: Location biasing
nl: Locatie Richting

en: Locator
nl: Plaatsbepaler

en: Locator fill color
nl: Plaatsbepaler vulkeur

en: Locator fill opacity
nl: Plaatsbepaler opaciteit

en: Locator radius
nl: Plaatsbepaler radius

en: Locator stroke
nl: Plaatsbepaler streek

en: Locator stroke color
nl: Plaatsbepaler streek kleur

en: Locator stroke weight
nl: Plaatsbepaler streek gewicht

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Luxembourgish
nl: Luxemburgs

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Malay
nl: Malawi

en: Malay (Malaysia)
nl: Maleisisch (Maleisië)

en: Maltese
nl: Maltees

en: Manage GPX tracks
nl: Beheer GPX route

en: Map
nl: Kaart

en: Map ID missing
nl: Kaart ID ontbreekt

en: Map Icons Collection
nl: Kaarticonen collectie

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
nl: Kaarten gemaakt met <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> konden niet worden weergegeven vanwege een ongeldige licentie. Neem contact op met de eigenaar van de site voor meer informatie.

en: Map dimensions
nl: Kaart afmetingen

en: Map loading, please wait ...
nl: Kaart wordt geladen, even geduld a.u.b....

en: Map missing
nl: Kaart ontbreekt

en: Map not found
nl: Kaart niet gevonden

en: Map saved successfully
nl: Kaart is succesvol opgeslagen

en: Map settings for new maps
nl: Kaartinstellingen voor nieuwe kaarten

en: Map tiles by
nl: Kaarttegels door

en: Map type
nl: Soort kaart

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
nl: MapQuest Geocoding API staat maximaal %1$s transacties / maand toe en een maximum van %2$s verzoeken / seconde met een gratis API-sleutel. Hogere quota zijn beschikbaar op aanvraag - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
nl: MapQuest Geocoding API-sleutel

en: Maps
nl: Kaarten

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
nl: Maps Marker Pro - #1 kaarten plugin voor WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
nl: Maps Marker Pro - plugin update beschikbaar!

en: Maps Marker Pro 3.1.1 data migration
nl: Maps Marker Pro 3.1.1 datamigratie

en: Maps Marker Pro 4.0 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating Maps Marker 3.1.1.
nl: Maps Marker Pro 4.0 is volledig opnieuw geschreven en heeft een nieuwe databasestructuur gekregen. Daarom moeten bestaande gegevens worden gemigreerd. Om dit zo risicoloos mogelijk te maken, werd de plugin-map hernoemd (wat betekent dat WordPress het ziet als een andere plug-in) en is er een nieuwe database gemaakt. Hiermee kunt u gemakkelijk teruggaan naar de oude plug-in, mocht u problemen ondervinden, door deze versie simpelweg te deactiveren en Maps Marker 3.1.1 opnieuw te activeren.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
nl: Maps Marker Pro is succesvol geüpdate van versie %1s naar %2s!

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
nl: Maps Marker Pro bevat een <a href="%1$s" target="_blank">geografische sitemap</a>. Voor meer informatie over het handmatig registreren van deze sitemap gaat u naar <a href="%2$s" target="_blank">deze handleiding</a>. Als alternatief kunt U ook een van de ondersteunde plug-ins gebruiken om het proces te automatiseren.

en: Maps Marker Pro includes a JavaScript API, which can be utilized by developers to attach or listen to map events.
nl: Maps Marker Pro bevat een JavaScript-API, die door ontwikkelaars kan worden gebruikt om kaartgebeurtenissen te koppelen of te ontvangen.

en: Maps and markers
nl: Kaarten en markers

en: Maps per page
nl: Kaarten per pagina

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
nl: MapsMarker Partner programma - registreer nu en ontvang commissies tot 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
nl: MapsMarker wederverkopers programma - verkoop met 20% korting!

en: Marker list
nl: Markerlijst

en: Marker mode
nl: Marker modus

en: Marker name
nl: Markernaam

en: Marker saved successfully
nl: Marker is succesvol opgeslagen

en: Marker settings for new markers
nl: Marker instellingen voor nieuwe markers

en: Marker shadow
nl: Marker schaduw

en: Marker with ID %1$s not found
nl: Marker met ID %1$s niet gevonden

en: Marker with ID %1$s updated
nl: Marker met ID %1$s bijgewerkt

en: Markers per page
nl: Markers per pagina

en: Max bounds
nl: Maximale grenzen

en: Max cluster radius
nl: Maximale Clusterradius

en: Max height
nl: Kaarthoogte

en: Max interval
nl: Maximale interval

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Max zoom
nl: Maximale breedte

en: Maximum upload size exceeded
nl: Maximale uploadgrootte overschreden

en: Metric
nl: Metrisch

en: Metric (imperial)
nl: Metrisch (imperiaal)

en: Metric units
nl: Metrische eenheid

en: Min width
nl: Minimale breedte

en: Min zoom
nl: Minimale zoom

en: Minimap
nl: Minikaart

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
nl: Minimum aantal tekens dat moet worden ingevoerd voordat een verzoek aan de geocoderingsprovider wordt verzonden.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
nl: Minimum zoomniveau waarvoor de server tegels beschikbaar heeft

en: Misc
nl: Diversen

en: Missing (markers with missing assignment info will be assigned to this map)
nl: Ontbreekt (er worden markers met ontbrekende opdrachtinfo aan deze kaart toegewezen)

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
nl: Ontbreekt (markeringen met ontbrekende coördinaten worden geocodeerd)

en: Missing address for geocoding
nl: Ontbrekend adres voor geocodering

en: Missing marker ID
nl: Ontbrekende marker-ID

en: Missing or incomplete coordinates
nl: Ontbrekende of onvolledige coördinaten

en: Miter
nl: Verstek

en: Miter-Clip
nl: Verstekklem

en: Mongolian (Cyrillic)
nl: Mongools (Cyrillisch)

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: More information about %s
nl: Meer informatie over %s

en: Motorcar
nl: Auto

en: Move markers
nl: verplaats markers

en: Move markers to a map
nl: Verplaats markers naar een kaart

en: Move objects to map copies
nl: Verplaats objecten naar de kaart-kopieën

en: Moving
nl: Verplaatsen

en: Moving time
nl: Bewegende tijd

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
nl: Alleen voor Multisite: update ook alle instellingen op alle subsites

en: Name
nl: Naam

en: Name of the layer
nl: Laagnaam

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
nl: Nodig voor het maken van Pretty Links naar schermvullende kaarten of API-eindpunten.

en: Nepali (Nepal)
nl: Nepalees (Nepal)

en: Never
nl: Nooit

en: New icons will be uploaded to the following directory
nl: Nieuwe pictogrammen worden geüpload naar de volgende map

en: New marker added
nl: Nieuwe marker toegevoegd

en: New shape settings
nl: Instellingen voor nieuwe vorm

en: New shortcode
nl: Nieuwe shortcode

en: New tab
nl: Nieuwe tab

en: News via RSS
nl: Nieuws via RSS

en: News via email
nl: Nieuws via e-mail

en: No elevation data available
nl: Geen hoogtegegevens beschikbaar

en: No geographical data found
nl: Geen geografische gegevens gevonden

en: No maps selected
nl: Geen kaarten geselecteerd

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
nl: Geen snelkoppelingen van markerkaarten gevonden. Klik op "Start migratie" om door te gaan.

en: No markers found
nl: Geen markers gevonden

en: No preview - save and reload to see changes
nl: Geen voorbeeld - Bewaar en laad opnieuwd om wijzigingen te zien

en: No results
nl: Geen resultaten

en: No supported multilingual plugin found
nl: Geen ondersteunde meertalige plug-in gevonden

en: No supported multilingual plugin installed.
nl: Geen ondersteunde meertalige plug-in geïnstalleerd.

en: None
nl: Geen

en: Nonzero
nl: Niet-nul

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian (Bokmål)
nl: Noors (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
nl: Noors (Nieuwnoors)

en: Not assigned to any map
nl: Niet toegewezen aan enige kaart

en: Not used in any content
nl: in geen enkele inhoud gebruikt

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
nl: Opmerking: markers zijn alleen niet-toegewezen, echter niet verwijderd.

en: Number of markers to show:
nl: Het aantal te tonen markers:

en: OK
nl: Oké

en: Off
nl: Uit

en: Off (markers will only be assigned according to their assignment info)
nl: Uit (de markers worden alleen toegewezen op basis van hun opdrachtinfo)

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
nl: Uit (markers met ontbrekende coördinaten worden overgeslagen)

en: On
nl: Aan

en: On (all markers will be assigned to this map, even if they have assignment info)
nl: Aan (alle markers worden aan deze kaart toegewezen, ook al hebben ze opdrachtinfo)

en: On (all markers will be geocoded)
nl: Aan (alle markeringen worden geocodeerd)

en: On demand
nl: Op aanvraag

en: Once
nl: Eenmalig

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
nl: Zodra de fout is opgelost, klik op de update knop. Als je meer hulp nodig hebt, kun je <a href="%1$s" target="_blank">een supportticket openen</a>.

en: One result
nl: Één resultaat

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the %1$s!
nl: Wijzig de onderstaande waarden alleen als u geen marker- of schaduwpictogrammen van %1$s gebruikt!

en: Only markers from these maps
nl: Alleen markers van deze kaarten

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
nl: Wijzig deze optie alleen naar de URL van uw WordPress-map als u problemen ondervindt of wordt aanbevolen door de ondersteuning!

en: Only shown on mobile devices
nl: Alleen weergegeven op mobiele apparaten

en: Opacity
nl: Ondoorschijnendheid

en: Opacity of the layer
nl: Opaciteit van de laag

en: Open Media Library
nl: Open mediabibliotheek

en: Open link
nl: Open koppeling

en: Open on hover
nl: Openen bij zweven

en: Open popup
nl: open pop-up

en: Open standalone map in fullscreen mode
nl: Open standalone kaart in volledige scherm modus

en: Option A: activate an unexpiring license key
nl: Optie A: activeer een niet verlopende licentie sleutel

en: Option B: get a personalized trial license key
nl: Optie B: verkrijg een gepersonaliseerde probeer periode licentie sleutel

en: Option C: get an anonymous trial license key
nl: Optie C: verkrijg een anonieme probeer periode licentie sleutel

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid shortcodes, for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
nl: Optie voor globale admin aankondigingen in de backend (bijvoorbeeld het tonen van informatie over plugin incompatibiliteiten of een ongeldige marker icoontjes directory instellingen). Wees u ervan bewust dat het verbergen resulteert in het niet worden geïnformeerd over plugin incompatibiliteiten die ontdekt worden in toekomstige versies!

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
nl: Optie voor het verbergen van de MapsMarker.com backlinks op kaarten en screen overlays in KML files.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
nl: Optionele componentfilters, gescheiden door een pipe (|). Elk componentfilter bestaat uit een component:waarde-paar en zal de resultaten van de geocoder volledig beperken. Ga voor meer informatie naar %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
nl: Optionele regiocode, gespecificeerd als een ccTLD (landcode top-level domein). Deze parameter zal alleen de resultaten van de geocoder beïnvloeden, niet volledig beperken. Ga naar %1$s voor een lijst met ccTLD's.

en: Order by
nl: Sorteer op

en: Overlay
nl: Bedekking

en: Overview map
nl: Overzichtskaart

en: Pace
nl: Tempo

en: Page
nl: Pagina

en: Pagination
nl: Paginering

en: Panel
nl: Paneel

en: Pedestrian
nl: Voetganger

en: Permalinks base URL
nl: Basis-URL van permalinks

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
nl: Permalinks voor de Maps Marker Pro API-eindpunten werken niet correct, wat betekent dat markeringen niet kunnen worden weergegeven en API-koppelingen niet werken. Om dit op te lossen, navigeer naar de <a href="%1$s">WordPress integratie-instellingen</a> en voeg de URL van de WordPress-map toe aan de optie "Permalinks-basis-URL".

en: Permalinks slug
nl: Permalinken slug

en: Persian
nl: Perzisch

en: Pin
nl: Speld

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
nl: Houd er rekening mee dat het herstellen van instellingen van een andere versie dan %1$s betekent dat instellingen die in deze versie die zijn toegevoegd, gewijzigd of verwijderd, teruggezet worden naar hun standaardwaarden.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
nl: Klik hier om de installatie van Maps Marker Pro af te ronden

en: Please click here to renew your access to updates and support
nl: Klik hier om uw toegang tot updates en ondersteuning te verlengen

en: Please do not delete Maps Marker Pro 3.1.1 until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
nl: Verwijder Maps Marker Pro 3.1.1 pas als u hebt gecontroleerd of alle gegevens correct zijn gemigreerd. We raden u ook aan een back-up te maken van de databasetabellen %1$s en %2$s om de migratie later opnieuw uit te voeren, mocht dit nodig zijn.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst met ID's in (bijvoorbeeld 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
nl: Geef een geldige licentiesleutel in om verder te gaan.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
nl: Voer een geldig e-mailadres in (of ontvang een anonieme proeflicentiesleutel)

en: Please enter your first name
nl: Vul a.u.b. uw voornaam in

en: Please enter your last name
nl: Vul a.u.b. uw achternaam in

en: Please go to the license page for more info.
nl: Ga naar de licentiepagina voor meer informatie.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
nl: Houd er rekening mee dat een licentie is gekoppeld aan het domein waarop deze is geactiveerd. Als u uw licentie voor een ander domein wilt gebruiken, volgt u <a href="%1$s" target="_blank">deze zelfstudie</a>.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
nl: Houd er rekening mee dat u, in tegenstelling tot een gepersonaliseerde proeflicentie, geen <a href="%1s" target="_blank">ondersteuningstickets kunt openen</a> of een herinnering krijgt als uw proeflicentie is verlopen.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
nl: Vernieuw a.u.b. uw toegang tot updates en ondersteuning om uw plug-in up-to-date en veilig te houden.

en: Please review this plugin on wordpress.org
nl: Raadpleeg deze plugin op wordpress.org

en: Please select the map you want to display
nl: Selecteer de kaart die u wilt weergeven

en: Please select the map you would like to add.
nl: Selecteer alstublieft de gewenste kaart die u wilt toevoegen

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
nl: Selecteer uw favoriete route-aanbieder. Deze instelling wordt gebruikt voor de routekoppeling die, indien ingeschakeld, wordt gekoppeld aan de pop-up tekst op elke markering.

en: Plugin settings
nl: Plugin instellingen

en: Polish
nl: Pools

en: Polygon
nl: Veelhoek

en: Polyline
nl: Polylijnen

en: Popup
nl: Pop-up

en: Popup anchor
nl: Pop-up anker

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Portugal)
nl: Portugees (Portugal)

en: Position
nl: Positie

en: Powered by
nl: powered by

en: Preferred route profile
nl: voorkeurs-routeprofiel

en: Preview basemap
nl: Voorbeeld van basiskaart

en: Priority for maps
nl: Prioriteit voor kaarten

en: Provider
nl: Aanbieder

en: Public transport (works only in some areas)
nl: Openbaar vervoer (werkt alleen in sommige gebieden)

en: Punjabi (Arabic)
nl: Punjabi (Arabisch)

en: Radius
nl: Straal

en: Rate limit savings and performance
nl: Snelheidslimiet besparingen en prestaties

en: Recommended
nl: Aanbevolen

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: Region
nl: regio

en: Register strings
nl: Registreer tekenreeks

en: Register strings for translation
nl: Registreer tekenreeks voor vertaling

en: Remove all markers from a map
nl: Verwijder alle markers van een kaart

en: Remove markers
nl: Verwijder markers

en: Renew your access to updates and support
nl: Vernieuw uw toegang tot updates en ondersteuning

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace marker icons
nl: Vervang marker pictogrammen

en: Replacement icon
nl: Vervangend pictogram

en: Request parameter keys will be uppercase
nl: Parameter sleutel aanvragen worden in hoofdletters weergegeven

en: Resellers
nl: Wederverkopers

en: Reset button
nl: Reset knop

en: Reset database
nl: Database opnieuw instellen

en: Reset map view
nl: Reset kaartweergave

en: Reset settings
nl: Reset instellingen

en: Responsive map
nl: Responsieve kaart

en: Restore backup
nl: Backup herstellen

en: Restore completed successfully
nl: Herstel is succesvol voltooid

en: Restrict to current view
nl: Beperken tot de huidige weergave

en: Return images with transparency
nl: Retourneer beelden met transparantie

en: Reviews
nl: Beoordelingen

en: Right
nl: Rechts

en: Role
nl: Rol

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Romanian (Romania)
nl: Roemeens (Roemenië)

en: Round
nl: Rond

en: Russian
nl: Russisch

en: Same tab
nl: Dezelfde tab

en: Satellite
nl: Sateliet

en: Save
nl: Opslaan

en: Save current values as defaults for new maps
nl: Bewaar huidige waarden als standaardwaarden voor nieuwe kaarten

en: Save current values as defaults for new markers
nl: Opslaan van huidige waarden als standaardwaarden voor nieuwe markeringen

en: Scale
nl: Schalen

en: Scottish Gaelic
nl: Schots-Gaelisch

en: Scroll wheel zoom
nl: Scrollwielzoom

en: Search
nl: Zoek

en: Search and sort bar
nl: Zoeken en sorteren balk

en: Search maps
nl: Zoek kaarten

en: Search markers
nl: Zoek markers

en: Security check failed
nl: Beveiligingscontrole mislukt

en: Select or Upload GPX file
nl: Selecteer of upload GPX-bestand

en: Select the map you want to display
nl: Selecteer de kaart die u wilt weergeven

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
nl: Servisch (Cyrillisch, Bosnië en Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
nl: Servisch (Cyrillisch, Servië)

en: Serbian (Latin, Serbia)
nl: Servisch (Latijns, Servië)

en: Sesotho sa Leboa
nl: Noord-Sotho

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
nl: Zet op ingeschakeld indien u gemakkelijk de beta versies wilt updaten.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
nl: Zet op ingeschakeld als u alle backlinks en logos wilt verbergen op de backend, tevens kunt u pagina's en menu items toevoegen voor Tools, Instellingen, Ondersteuning, Licentie is alleen zichtbaar voor administrators. (gebruikersmogelijkheden activate_plugins)

en: Set view
nl: Stel weergave in

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings missing
nl: Instellingen ontbreken

en: Settings reset successfully
nl: Instellingen opnieuw ingesteld

en: Settings saved successfully
nl: Instellingen succesvol opgeslagen

en: Settings updated successfully
nl: Instellingen succesvol bijgewerkt

en: Shadow anchor
nl: Schaduw anker

en: Shadow size
nl: Schaduw afmeting

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
nl: Via filters toegevoegde vormen zijn verborgen terwijl dit tabblad actief is

en: Share
nl: Deel

en: Share button
nl: Deelknop

en: Share text
nl: Tekst delen

en: Share window
nl: Delen scherm

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
nl: Shortcode om kaarten toe te voegen - Voorbeeld: [mapmarker map="1"]

en: Shortest
nl: Kortste

en: Shortest route
nl: Kortste route

en: Show
nl: Tonen

en: Show QR code for fullscreen map
nl: QR-code weergeven voor schermvullende kaart

en: Show address
nl: Toon adres

en: Show advanced settings
nl: Toon geavanceerde instellingen

en: Show all available markers (disables individual filters)
nl: Toon alle beschikbare markers (schakelt individuele filters uit)

en: Show blog posts and link section:
nl: Verberg blog posts en de link sectie:

en: Show bounds on hover
nl: Toon grenzen bij zweven

en: Show coordinates
nl: Toon coördinaten

en: Show directions link
nl: Voeg een route link toe

en: Show error tiles
nl: Toon foutieve tegels

en: Show fullscreen link
nl: Toon koppeling naar schermvullende weergave

en: Show imperial
nl: Toon imperiaal

en: Show in markers list
nl: In markers-lijst weergeven

en: Show in popup
nl: In popup weergeven

en: Show interval markers
nl: Toon interval markers

en: Show marker name
nl: Toon marker naam

en: Show me where I am
nl: Laat mij zien waar ik ben

en: Show metric
nl: Toon metrisch

en: Show minimap
nl: Toon minikaart

en: Show popup
nl: Toon pop-up

en: Show release notes
nl: Release-opmerkingen tonen

en: Show share link
nl: Link voor delen weergeven

en: Show start/end icons
nl: Start- / eindpictogrammen weergeven

en: Show traffic layer?
nl: Toon verkeerslaag ?

en: Show tutorial at mapsmarker.com
nl: Toon zelfstudie op mapsmarker.com

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
nl: Toont een tijdelijke afbeelding voor tegels die niet kunnen worden geladen

en: Sindhi (Arabic)
nl: Sindhi (Arabisch)

en: Single marker mode
nl: Enkele-marker modus

en: Sinhala
nl: Singalees

en: Slovak
nl: Slovaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

en: Sorting
nl: Sorteren

en: Source
nl: Bron

en: Source or target missing
nl: Bron of doel ontbreekt

en: Source or target not found
nl: Bron of doel niet gevonden

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spanish (Mexico)
nl: Spaans (Mexico)

en: Spanish (Spain)
nl: Spaans (Spanje)

en: Spanish (United States)
nl: Spaans (Verenigde Staten)

en: Spiderfy multiplier
nl: Spiderfy vermenigvuldigingsfactor

en: Square
nl: Vierkant

en: Start anonymous free 30-day trial period
nl: Start een anonieme gratis 30 dagen probeer periode

en: Start export
nl: start export

en: Start full-text search
nl: Start volledige tekst zoeken

en: Start icon
nl: Start icoontje

en: Start import
nl: start import

en: Start migration
nl: Start migratie

en: Start personalized free 30-day trial period
nl: Start een gepersonaliseerde gratis 30 dagen probeer periode

en: Start typing for suggestions
nl: Begin met typen voor suggesties

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
nl: Begin met typen voor suggesties (minimaal %1$s tekens)

en: Starting with Maps Marker Pro 4.0, marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
nl: Vanaf Maps Marker Pro 4.0 zijn markerkaarten afgeschreven, maar kunnen nog steeds worden gebruikt voor compatibiliteit met eerdere versies. Er zijn echter extra shortcode-attributen nodig om deze hetzelfde uit te laten zien. Vanwege het grote risico om dit geprogrammeerd te doen, vereisen we dat u deze shortcodes handmatig vervangt. Start de migratiecontrole om een lijst met gebruikte shortcodes te verkrijgen en hoe ze moeten worden bijgewerkt. Alleen shortcodes in berichten en pagina's kunnen worden gedetecteerd, dus controleer ook of u shortcodes gebruikt in widgets of op andere plaatsen. Dit is alleen van invloed op shortcodes voor markerkaarten. Shortcodes voor laagkaarten hoeven niet te worden bijgewerkt.

en: Sticky
nl: Vastgepind

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
nl: String van beschikbare tile server subdomeinen (elke letter is een subdomeinnaam)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
nl: Tekenreeksen voor alle kaarten en markeringen die succesvol zijn geregistreerd voor vertaling

en: Stroke
nl: Streek

en: Stroke color
nl: Streek kleur

en: Stroke opacity
nl: Lijn transparantie

en: Stroke weight
nl: Streek gewicht

en: Styles
nl: Stijlen

en: Subdomains
nl: Subdomeinen

en: Submit
nl: Verzend

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Swedish (Sweden)
nl: Zweeds (Zweden)

en: Tajik (Cyrillic)
nl: Tadzjieks (Cyrillisch)

en: Target
nl: Doel

en: Tatar (Cyrillic)
nl: Tataars (Cyrillisch)

en: Terrain
nl: Terrein

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
nl: Testmodus uit - wijzigingen worden in de database opgeslagen.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
nl: Testmodus aan - er worden geen wijzigingen in de database aangebracht.

en: Thai
nl: Thais

en: The Database API provides developers with a future-proof way to access or modify the Maps Marker Pro database programatically.
nl: De database-API biedt ontwikkelaars een toekomstbestendige manier om de Maps Marker Pro-database op een programmatische manier te openen of aan te passen.

en: The URL points to a Web Map Service
nl: De URL wijst naar een Web Map Service

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used.
nl: De URL naar de schaduwafbeelding van de aangepaste pictogrammen. Als deze leeg is, wordt geen schaduwafbeelding gebruikt.

en: The correct URL is: %1$s
nl: De juiste URL is: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
nl: Met de cultuur parameter kunt u de taal van de cultuur kiezen voor geografische entiteiten, plaatsnamen en map labels op bing afbeeldingen. Voor ondersteunde culturen, worden straatnamen gelokaliseerd in de lokale cultuur. Bijvoorbeeld, als je een locatie in Frankrijk selecteerd, worden de straatnamen gelokaliseerd in het Frans. Voor andere gelokaliseerde gegevens zoals land namen, zal het niveau van lokalisatie verschillen per cultuur. Zo kan er geen sprake zijn van een gelokaliseerde naam voor de "Verenigde Staten" voor elke cultuur code. Kijk %1$s voor meer details.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
nl: De afstand (in meters) waarbinnen plaats resultaten verkregen worden. Merk op dat het instellen van een straal de resultaten van het bedoelde gebied zullen benaderen, maar niet volledig beperkt zullen blijven tot het gespecificeerde gebied.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
nl: De afstand (in meters) waarbinnen de plaatsresultaten moeten worden geretourneerd. Houd er rekening mee dat het instellen van een straal de resultaten beïnvloedt naar het aangegeven gebied, maar de resultaten mogelijk niet volledig beperkt tot het opgegeven gebied. Zet op nul om uit te schakelen.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
nl: Het export eindpunt is uitgeschakeld, dus deze instelling heeft geen effect

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
nl: Het eindpunt op volledig scherm is uitgeschakeld, dus deze instelling heeft geen effect

en: The geolocation has been denied
nl: De geolocatie is geweigerd

en: The geolocation has failed for an unknown reason
nl: De geolocatie is om onbekende reden mislukt

en: The geolocation has timed out
nl: Er is een time-out opgetreden voor de geolocatie

en: The geolocation is unavailable
nl: De geolocatie is niet beschikbaar

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
nl: De interface taal die moet worden gebruikt op de backend en/of op kaarten op de voorkant. Houd er rekening mee dat de taal voor Google Maps en Bing-kaarten afzonderlijk kan worden ingesteld via het overeenkomstige gedeelte van de basiskaartinstellingen.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
nl: De taal waarin resultaten moeten worden geretourneerd. Ga naar %1$s voor een lijst met ondersteunde talen.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
nl: De taal die wordt gebruikt bij het weergeven van tekstuele informatie, zoals de namen voor bedieningselementen, copyrightmeldingen en labels.

en: The map is not used in any content.
nl: De kaart wordt in geen enkele inhoud gebruikt.

en: The map is used in the following content:
nl: De kaart wordt gebruikt in de volgende inhoud:

en: The maximum upload file size on your server is %1$s
nl: De maximale upload-bestandsgrootte op uw server is %1$s

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
nl: Het punt waar rondom u plaats-informatie wilt ophalen. Moet worden opgegeven als breedte- en lengtegraad (bijvoorbeeld %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
nl: De prioriteit van de kaarten ten opzichte van andere URL's op uw site.

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
nl: De x-coordinaten van de "tip" van de icoontjes (relatief naar de bovenste linker hoek).

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
nl: De x-coordinaten van de "tip" van de schaduw icoontjes (relatief naar de bovenste linker hoek).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
nl: De x-coördinaat van het pop-up anker (ten opzichte van het icoon anker).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
nl: De y-coördinaten van de "tip" van de icoontjes (relatief ten opzichte van de bovenste linker hoek).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
nl: De y-coordinaten van de "tip" van de schaduw icoontjes (relatief naar de bovenste linker hoek).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
nl: De y-coördinaat van het pop-up anker (ten opzichte van het icoon anker).

en: There are %1$s unassigned markers.
nl: Er zijn %1$s niet-toegewezen markers.

en: There is no changelog available.
nl: Er is geen changelog beschikbaar.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
nl: Dit omvat aangepaste lagen, kaarten, markers en relaties. Instellingen moeten afzonderlijk worden gebackupt.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
nl: Deze marker maakt gebruik van aangepaste overlays en/of WMS-lagen, die niet worden ondersteund voor marker-kaarten. Maak een kaart voor deze marker en vervang de oude shortcode van de marker door de nieuwe shortcode voor de kaart.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
nl: Hiermee wordt de Maps Marker Pro-database opnieuw ingesteld. Alle aangepaste lagen, kaarten, markers en relaties worden verwijderd. Instellingen worden niet beïnvloed.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
nl: Hiermee worden de Maps Marker Pro-instellingen teruggezet naar hun standaardwaarden.

en: Ticks font color
nl: Stip-lettertype kleur

en: Tiles courtesy of
nl: Tegels met dank aan

en: TinyMCE button
nl: TinyMCE knop

en: Tip: adjust geocoding settings for more targeted search results
nl: Tip: pas de geocoderingsinstellingen aan voor meer gerichte zoekresultaten

en: To focus your search on a geographical area, please provide latitude and longitude values.
nl: Om je zoekopdracht te baseren op een geografisch gebied, s.v.p. lengte- en breedtegraad waarden opgeven.

en: To select a location, please click on a result or press
nl: Om een locatie te selecteren, klikt u op een resultaat of drukt u op

en: TomTom API key
nl: TomTom API sleutel

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
nl: TomTom Geocoding API staat tot %1$s transacties per maand toe en maximaal %2$s verzoeken per seconde met een gratis API-sleutel. Hogere quota zijn beschikbaar op aanvraag - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
nl: TomTom Geocoding API-sleutel

en: Tooltip background color
nl: Tooltip achtergrondkleur

en: Tooltip font color
nl: Tooltip lettertypekleur

en: Top
nl: Bovenaan

en: Total
nl: Totaal

en: Total maps:
nl: Totaal aantal kaarten:

en: Total markers:
nl: Totaal aantal markers:

en: Track
nl: Spoor

en: Track color
nl: Route kleur

en: Track name
nl: Route naam

en: Track opacity
nl: Doorzichtheid spoor

en: Track smooth factor
nl: Route uitvloei-factor

en: Track weight
nl: Route gewicht

en: Trademarks and copyright
nl: Handelsmerken en auteursrechten

en: Translate
nl: Vertalen

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Transparent tiles
nl: Transparante tegels

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkmen (Latin)
nl: Turkmeens (Latijns)

en: Tutorial and example styles
nl: Tutorial en voorbeeldstijlen

en: Two finger zoom
nl: Zoom met twee vingers

en: Type of transport
nl: Type vervoersmiddel

en: Typeahead suggestions character limit
nl: Typeahead suggesties karakter limiet

en: Typing interval delay
nl: Type vertraging

en: URL missing
nl: URL ontbreekt

en: URL template for the tile server
nl: URL-sjabloon voor de tile-server

en: Uighur
nl: Oeigoers

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Unknown update checker status "%s"
nl: Onbekende update Checker status "%s"

en: Until pan
nl: Tot pan-beweging

en: Until pan or zoom
nl: Tot horizontaal draaien of zoomen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Update existing, add remaining
nl: Update bestaande, voeg resterende toe

en: Update filters
nl: Filters bijwerken

en: Update frequency
nl: Update frequentie

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
nl: Update-instructie: omdat uw gebruiker niet het recht heeft om plug-ins bij te werken neem contact op met uw <a href="%1$s">beheerder</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
nl: Update instructie: start het bijwerken vanaf de <a href="%1$s">updates pagina</a>.

en: Update markers
nl: marker bijwerken

en: Update settings
nl: update instellingen

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Updated by
nl: Bijgewerkt door

en: Updated on
nl: Bijgewerkt op

en: Upload
nl: upload

en: Upload new icon
nl: Upload nieuw icoontje

en: Uppercase parameters
nl: Parameters in hoofdletters

en: Use the Shortcode API to create maps dynamically, without adding them on the backend first, or to override the map settings.
nl: Gebruik de Shortcode API om kaarten dynamisch te maken, zonder deze eerst aan de backend toe te voegen of om de kaartinstellingen te negeren.

en: Use the following directions provider
nl: Gebruik de volgende route provider

en: Use tools
nl: Gebruik hulpmiddelen

en: Used in content
nl: Gebruikt in inhoud

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
nl: Wordt gebruikt om leesbare koppelingen naar fullscreen-kaarten of API-eindpunten te maken.

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: Uzbek (Latin)
nl: Oezbeeks (Latijns)

en: Valencian
nl: Valenciaans

en: Version
nl: Versie

en: Version of the service to use
nl: Versie van de te gebruiken service

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: View details
nl: Toon details

en: View fullscreen
nl: Bekijk volledig scherm

en: View maps
nl: Toon kaarten

en: View markers
nl: Bekijk marker

en: View post
nl: Toon bericht

en: View release notes
nl: Bekijk de release notes

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
nl: WAARSCHUWING: als u een back-up herstelt, wordt de hele Maps Marker Pro-database gewist en vervangen door de gegevens uit het bestand. Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: WARNING: this cannot be undone.
nl: WAARSCHUWING: dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: WMS settings
nl: WMS instellingen

en: Walking directions
nl: Loop route

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with Maps Marker Pro 4.0 will be deleted and replaced with the Maps Marker Pro 3.1.1 data (which will remain unchanged). This cannot be undone.
nl: Waarschuwing: als u uw gegevens migreert worden alle kaarten of markers die met Maps Marker Pro 4.0 zijn gemaakt, verwijderd en vervangen door de Maps Marker Pro 3.1.1-gegevens (die ongewijzigd blijven). Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
nl: Waarschuwing: ongeldige waarde voor %1$s in rij %2$s (%3$s) - gebruik in plaats daarvan de huidige waarde %4$s

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
nl: Waarschuwing: niet aanbevolen voor productie (live) sites - gebruik op eigen risico!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
nl: Waarschuwing: uw toegang tot updates en ondersteuning voor Maps Marker Pro is verlopen!

en: Warning: your license is invalid!
nl: Waarschuwing: uw licentie is ongeldig!

en: Waypoints
nl: Referentiepunten

en: Waypoints radius
nl: Straal referentiepunten

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
nl: We raden aan om OpenStreetMap te gebruiken, maar als u ook Google Maps wilt gebruiken, moet u een <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps JavaScript API-sleutel</a> registreren.

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Weighting method of routing
nl: wegingsmethode van routing

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
nl: Wanneer u langs de randen van een kaart beweegt, worden objecten zoals markers naadloos verplaatst naar de nieuwe kopie van de kaart

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
nl: Bij het gebruik van gebundelde geocodes of indien er tweeslachtige resultaten binnen komen, worden deze resultaten in de betreffende verzamel box boven aan de resultatenlijst getoond. Hieronder vindt u een voorbeeld voor Wenen/Oostenrijk:

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
nl: Zoek eerst in de buurt van de geologische locatie van de gebruiker op basis van zijn IP adres.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
nl: Of de laag moet worden behandeld als een basiskaart of een overlay

en: Width
nl: Breedte

en: Width of the icons in pixels.
nl: Breedte van de icoontjes in pixels.

en: Width of the shadow icon in pixels.
nl: Breedte van de schaduw icoon in pixels.

en: Width unit
nl: Breedte eenheid

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
nl: Wordt gebruikt als een link naar een schermvullende kaart wordt toegevoegd aan het startscherm op mobiele apparaten. Als dit leeg is, wordt het Maps Marker Pro-logo gebruikt.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
nl: Geeft elke kilometer of mijl een markering weer, afhankelijk van de instelling van de eenheden

en: With free authentication, up to %1$s request/domain/month are allowed (%2$s). Paid plans with even higher limits are available upon request (%3$s).
nl: Met gratis verificatie is een verzoek tot %1$s / domein / maand toegestaan (%2$s). Betaalde abonnementen met nog hogere limieten zijn beschikbaar op aanvraag (%3$s).

en: WordPress Admin Bar integration
nl: WordPress Admin balk integratie

en: WordPress admin dashboard widget
nl: WordPress administrator dashboard widget

en: WordPress integration
nl: WordPress integratie

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
nl: XML-sitemaps helpen zoekmachines zoals Google, Bing, Yahoo en Ask.com om uw blog beter te indexeren. Met zo'n sitemap is het voor de crawlers veel eenvoudiger om de volledige structuur van uw site te bekijken en efficiënter op te halen. Geolocatie-informatie kan ook aan sitemaps worden toegevoegd om uw lokale SEO-waarde voor services zoals Google Places te verbeteren.

en: Y-axis max value
nl: Y-as max waarde

en: Y-axis min value
nl: Y-as min waarde

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
nl: U heeft al een 30 dagen probeer versie geactiveerd voor deze site - gratis licentie sleutel: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
nl: U gebruikt momenteel v%1$s en de auteur van de plug-in beveelt ten zeerste aan dat u bijwerkt naar v%2$s voor nieuwe functies, bugfixes en bijgewerkte vertalingen (zie <a href="%3$s" target="_blank">dit blogbericht</a> voor meer informatie over de nieuwste release).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
nl: U gebruikt de zeer verouderde plug-in "%1$s" die niet compatibel is met Maps Marker Pro - schakel deze a.u.b. uit.

en: You are using the plugin "Async JavaScript", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a> and add the following to the script exclusion list: %2$s
nl: U gebruikt de plug-in "Async JavaScript", dat conflicteert met Maps Marker Pro. Ga naar de <a href="%1$s">instellingenpagina</a> en voeg het volgende toe aan de uitsluitingslijst voor scripts: %2$s

en: You are using the plugin "Autoptimize", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a>, enable advanced settings and either disable "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" or add the following to the script exclusion list: %2$s
nl: U gebruikt de plug-in "Autoptimize", dat conflicteert met Maps Marker Pro. Ga naar de <a href="%1$s">instellingenpagina</a>, schakel geavanceerde instellingen in en schakel "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" uit of voeg het volgende toe aan de uitsluitingslijst voor scripts: %2$s

en: You are within %1$s %2$s from this point
nl: Je bent in %1$s %2$s van deze punt

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
nl: U kunt een back-up maken van de instellingen op de pagina <a href="%1$s"> hulpprogramma's </a> en deze hier herstellen en opnieuw instellen.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
nl: Maps Marker Pro biedt de gelegenheid om tussen verschillende geocodering providers te kiezen, die je in staat  stellen om de beste resultaten naar eigen behoeften te krijgen.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
nl: U kunt versie %1$s zonder beperkingen blijven gebruiken. U krijgt echter geen toegang tot het ondersteuningssysteem of ontvangt geen updates, inclusief bugfixes, nieuwe functies en optimalisaties.

en: You can copy your existing maps to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
nl: U kunt uw bestaande kaarten naar deze versie kopiëren met het <a href="%1$s">hulpmiddel voor gegevensmigratie</a>.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
nl: U kunt de ingebouwde lagen in- of uitschakelen. Als een laag is uitgeschakeld, is deze niet beschikbaar bij het maken, bewerken of weergeven van kaarten. Houd er rekening mee dat lagen die moeten worden geregistreerd, niet beschikbaar zijn totdat referenties (API-sleutel etc.) zijn toegevoegd, zelfs als ze hier zijn ingeschakeld.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
nl: U kan Maps Marker Pro 30 dagen testen zonder verdere verplichtingen.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
nl: U beschikt niet over de vereiste mogelijkheden om de kaart met ID %1$s te bewerken.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
nl: U beschikt niet over de vereiste mogelijkheden om de markering met ID %1$s te bewerken.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
nl: U kunt resultaten sturen naar een bepaalde cirkel door het ingeven van een locatie en een straal parameter. Dit instrueert de Plaats Auto-aanvul-dienst resultaten binnen die cirkel te tonen. Resultaten buiten het afgebakende gebied kunnen nog steeds worden weergegeven. U kunt de componenten parameter  gebruiken om resultaten te filteren om alleen die plaatsen in een bepaald land te tonen.

en: You must agree to the ToS
nl: U dient akkoord te gaan met de servicevoorwaarden

en: You need to confirm this action
nl: U dient deze actie te bevestigen

en: You seem located outside the boundaries of the map
nl: Jouw positie bevindt zich buiten het weergavegebied van de kaart

en: Your chosen file has %1$s, cannot continue
nl: Het door jou gekozen bestand heeft %1$s, kan niet doorgaan

en: Your chosen file has %1$s, we are good to go
nl: Het door jou gekozen bestand heeft %1$s, we zijn er klaar voor

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
nl: Uw gratis 30 dagen-probeer versie licentie sleutel is verlopen. <a href="%1s" target="_blank">Koop alstublieft een geldige pro licentie sleutel om verder te gaan</a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
nl: Uw gratis 30 dagen proeflicentie sleutel is ongeldig.

en: Zoom buttons
nl: Zoomknoppen

en: Zoom level offset
nl: Zoom niveau afwijking

en: Zoom out
nl: Zoom uit

en: Zoom step
nl: Zoom stap

en: all
nl: alle

en: click here for 1000+ free icons
nl: klik hier voor meer dan 1000 gratis iconen

en: click here for more details
nl: klik hier voor meer details

en: click to sort
nl: klik om te sorteren

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
nl: cn (voor het gebruik van de fiets route met behulp van fietsroute-netwerken)

en: contributors
nl: medewerkers

en: created by
nl: gemaakt door

en: created on
nl: gemaakt op

en: culture code
nl: cultuur code

en: days left
nl: dagen te gaan

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: download GPX file
nl: download GPX bestand

en: edit
nl: bewerk

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: false
nl: niet waar

en: feet
nl: voet

en: hidden
nl: verborgen

en: hide
nl: verberg

en: imperial (miles)
nl: imperial (mijlen)

en: language code
nl: taal code

en: link
nl: koppeling

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
nl: mapnik (voor normale route per auto, fiets of voetganger)

en: maximum zoom level for which the server has tiles available
nl: maximaal zoomniveau waarvoor de server tegels beschikbaar heeft

en: metric (km)
nl: metrisch (km)

en: no
nl: nee

en: none
nl: geen

en: of
nl: van

en: open starter guide
nl: open startgids

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
nl: openrouteservice.org (gebaseerd op OpenStreetMap, alleen Europa)

en: optional
nl: optioneel

en: preview
nl: voorbeeld

en: recent markers
nl: Recente markers

en: required
nl: vereist

en: results
nl: resultaten

en: settings
nl: instellingen

en: show
nl: toon

en: show all available changelogs
nl: toon alle beschikbare veranderingslogboeken

en: translate
nl: vertaal

en: true
nl: waar

en: under
nl: onder

en: use custom shadow (please enter URL below)
nl: gebruik aangepaste schaduw (vul hier beneden de URL in)

en: use default shadow
nl: gebruik standaard schaduw

en: via email
nl: via e-mail

en: visible
nl: zichtbaar

en: yes
nl: ja

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
nl: yournavigation.org (gebaseerd OpenStreetMap, wereldwijd)

en: {s} - subdomain
nl: {s} - subdomein

en: {x} and {y} - tile coordinates
nl: {x} en {y} - tegelcoördinaten

en: {z} - zoom level
nl: {z} - zoom niveau
